Switzerland & Southcaucasus

Month: August 2019

AREV AND YERVAND

The main goal of a lesson is to answer to the question “who are you?”. It is an interesting question and can be answered in a variety of ways: students can paint what they like to do, what they look like, their dreams, personality, their cultural identity- and so on. How students describe themselves and what colors they use can give us a better idea of their identity. The painting represents what makes them unique, and shows their individual style, their inner emotions and thoughts.

Դասի նպատակը ուսանողի ինքնության կերտումն է։ Նրանք կարող են պատկերել ամենը ինչից կազմված է իրենց անհատականությունը ՝ սիրած զբաղմունք, արտաքին, երազանքներ, մշակութային ինքնություն և այլն։ Թե ինչպես և ինչ գույներ կօգտագործեն ուսանողները աշխատելիս, կօգնի մեզ լավ պատկերացում կազմել իրենց ինքնության մասին։ Նկարը կարտահայտի ուսանողի անհատականությունը և յուրօրինակ ոճը, ներքին հույզերն ու մտքերը:

Astghik and Raya


The lesson topic: The conflict of “warm” and “cold”.
The task: To paint or to draw any kind of conflict of ”warm” and ”cold; no matter, it’s the difference between colours, nature or nations, countries, etc.
The technique: To express it with any possible material by which you can paint.
The method: To give the task to a class dividing the students into groups. The groups do brainstorms, decide their theme and begin to paint.

*It will give them opportunity to think and deceide in a moment and to look at the question from different points of view, to try to paint to contradict things. And they will understand the coulors.

Դասի վերնագիր՝ Տաքի և սառի բախումը

Առաջադրանքը՝ նկարել տաքի և սառի ցանկացած բախում, կարևոր չէ, դա կլինի գույների, բնության, ազգերի կամ պետությունների կամ այլնի միջոցով։

Տեխնիկան՝ նկարել դրանք ցանկացած հնարավոր նյութով, որով կարելի է նկարել։

Մեթոդը՝ առաջադրանքը տալ խմբերի բաժանված դասարանին։ Նրանք պետք է անեն մտագրոհ և ապա սկսեն նկարել։

Միտված է նրան, որ յուրաքանչյուրը կներկայացնի իր հոգեվիճակի անհամատեղելելիությունը համատեղելիության հետ, կարող է իր ներսում հաշտեցնել կարողանալու և չկարողանալու խնդիրը, լինելու և չլինելու, այո֊ի կամ ոչ֊ի։ Հակադիր կետերը միացնելու, իրավիճակի այլ պատկեր ստանալու ։ Նպատակը՝ որ չհամատեղելին, չկարողանալը կոտրվեն։

Week 2. Երկրորդ շաբաթ

Երկրորդ շաբաթում մենք բացի դասավանդելուց հասցրինք նաև շատ այլ գործերով զբաղվել, օրինակ այցելեցինք Հայաստանի ամենանշանակալի վայրերից մեկը՝ Մատենադարան

Second week we have done much more than just giving and attending lessons. For excample, we visited one of the most wonderful places of Armenia – Matenadaran.

Շվեյցարացի ուսանողները նաև մասնակցեցին Ադ լիբիտումի կազմակերպած Արվեստը ազատության միջոցով ուսանողական ցուցահանդեսի փակման արարողությանը։

Swiss students also went to the closing ceremony of Art exhibition Art Through Freedom organised by Ad libitum student initiative

We spent our times walking in the city, going to some cafes, clubs, museums etc.. The very last day we went to the one of the most famous clubs of Yerevan Kond House and there we had a great evening with all of our members, translators, organisers and teachers. 

Մենք մեր ժամանակն անց էինք կացնում քաղաքում քայլելով, սրճարաններ կամ ակումբներ այցելելով և իհարկե թանգարաններ։ Վերջին օրը մենք գնացինք Երևանի ամենահայտնի ակումբներից մեկը՝ Կոնդ հաուս և այնտեղ հրաշալի երեկո անցկացրինք բոլոր անդամների, թարգմանիչների, կազմակերպիչների և ուսուցիչների հետ։

Looking forward for the second part of the program in Zurich

Անհամբերությամբ սպասում ենք ծրագրի երկրորդ մասին՝ Ցյուրիխում

*As  I have no photos or information about the other groups’ lessons, here is only about our classes description

Քանի որ ես չունեմ տեղեկություն և լուսանկարներ մյուս խմբերի դասերից, այստեղ կլինի միայն մեր խմբի դասերի նկարագրությունը

“City of plastic”

During our lessons the pupils will learn more about environmental issues. They will transform materials which are mostly used once such as plastic, paper or cardboard into a city made out of garbage. 

After collecting cups, plastic bottles or plastic bags just in the surrounding of the Pedagogical University of Yerewan we realized how much garbage we cause. 

The pupils are free to experiment in their group with different kind of techniques (cutting, stapling, glueing) to create a “city”. We want to re-value materials of everyday

life. Our aim is to become more conscious of nature and our environment and to emphasize this during school.

Պլաստիկ քաղաք

Մեր դասի միջոցով երեխաները ավելի շատ բան կիմանան բնապահպանական խնդիրների մասին։

Նրանք կձևափոխեն այն նյութերը որոնք հիմնականում պլաստիկից , թղթից կամ պոլիէթիլենից են ու օգտագործվում են միայն մեկ անգամ ու դրանցից կստանան քաղաք՝ պատրաստված անպետք իրերից։

Միայն մանկավարժական համալսարանի շրջակայքից հավաքռլով թղթե բաժակները, պլաստիկ շշերև այլն, հասկացանք թե ինչքան աղբ ենք կուտակում։

Աշակերտներն ազատ են խմբերում փորձարկել տարբեր տեխնիկաներ՝ ստանալու համար քաղաքային պատկեր։

Մենք ուզում ենք վերաիմաստավորել կենցաղային իրերի արժեքը։ Մեր նպատակն է դառնալ ավելի գիտակից՝ բնության ու մեր շրջակայքի հանդեպ, և անել դա դպրոցի միջոցով։

Դասի պլան

18.04.2019

Դասի բնույթը՝ Փորձառական կերպարվեստ

Դասի թեման՝ Շրջակա աշխարհը, բնապահպանական խնդիրներ 

Դասի նպատակը՝ Կերպարվեստի միջոցով խթանել աշակերտների իրազեկվածությունը բնապահպանական եւ կենսական անհրաժեշտության խնդիրների մասին: Առաջացնել հետաքրքրվածություն դեպի բնությունը եւ ուշադրություն այն չաղտոտելու համար:

Դասի անցկացման ձեւը՝ Պլաստիկե եւ թղթե մեկանգամյա իրերի միջոցով աշակերտները խմբային աշխատանքով պատկերում են քաղաք, այսպիսով ցույց տալով վերականգնողական ռեսուրսների հնարավորությունը:

Դասի կահավորումը՝ Պլաստիկ, սկոչ, սոսինձ, մկրատ եւ այլն

Դասի ընթացքը՝ ներկայացում, ակտիվացնող հարցեր թեմայի

վերաբերյալ, թեմայի հակիրճ եւ սեղմ ներկայացում գրատախտակին

նկարելով որեւէ օրինակ: Շրջել դասարանով եւ փորձել խորհուրդներ տալ աշակերտներին: Դասի ամփոփում եւ ավարտ:

Վերլուծություն

Դասն անցավ փորձառական միջազգային տարբերակով։ Դասավանդեցինք մեկ հայ եւ մեկ շվեյցարացի ուսանող։ Քանի որ դասարանում կար ընդամենը տասներկու երեխա, դասն անցկացրինք խմբային տարբերակով։ Դասասենյակում կար մեկ քարտեզ, որի վրա պետք է կառուցվեր պլաստիկե քաղաքը։

Առաջադրանքի բնույթն այս է. Պատրաստել քաղաքային պատկերներ անպետք մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկե կամ թղթե շշերից եւ բաժակներից եւ այլ անպետք թափոններից։

Գաղափարը՝ վերականգնողական էներգիայի եւ մեկանգամյա իրերի բազմակի օգտագործման հնարավորության մասին երեխաներին տեղեկացնելն է։

Դասի վերջում ստացվեց այսպիսի հետաքրքիր քաղաք, եւ հետաքրքիր քննարկում ոգեւորված աշակերտների եւ հայ ու շվեյցարացի ուսանողների միջեւ։

These two weeks were for a very intense and interesting experience, both concerning our individual and professional development.

We found out rather quick, that our group has a common interest in nature. Therefor we decided to bring the global discussion around the environmental issues into the classroom. Although it took us a little time to find a common language, not only concerning English-Armenia, but more regarding our understanding of how to create an exercise. After this was cleared out the work in our group got more dynamic. It was really helpful during our planning and the co-teaching, that we gave each other sufficient respect, space and declared clear roles in the classroom. Something wich worked out were a new challenge. We learned a lot about the value and impact of non-verbal language.

It was very interesting to severy well especially when we had to make fast decisions as a group concerning changed circumstances (like the age of the children or the length of the lesson). But not only the communication among us, but also the talks and individual support with the pupils e how the pupils were at first a little overwhelmed with the exercise of creating a future city made out of garbage. On the one hand because the task was more open than they were just to, and on the other hand caused due to the unusual material of garbage. After a short time most of them were driven by their intrinsic creative energy. They got to know about the potential of the “worthless” material and their imagination and storytelling were captured. Also we realized the importance of the start and the end of the lesson. Therefor we introduced ourselves every time as a group and finished in the end with a big group discussion around the builded city. There we could see, how our aim to emphasize the consciousness of the environment during our lessons with this practical works were achieved





© 2024 Art Matters

Theme by Anders NorenUp ↑